Kurumsal

Gelişen Türkiye'nin, artan kaliteli ve sağlıklı ambalaj ihtiyacını karşılamak üzere 1987 yılında Celal AYHAN tarafından kurulan Ayhan Kutu, yıllar içinde gelişimini sürdürmüş, teknolojik olanakların artması ve konusunda eğitimli ikinci kuşağın da bu sektörün gerekliliğini benimseyip yönetime katılması ile gücüne güç katmıştır.

Bu gelişimin sonucunda, Hadımköy'deki 5000m² kapalı alana sahip, modern teknoloji ile donatılmış, ISO ve HACCP kalite standartları doğrultusunda gıda ambalajı üretme yetkisine sahip çağdaş tesislerine kavuşan firma, daha ilk günden hedeflediği "en kalieliyi, en ucuza sunma" ilkesine ve ürünlerindeki geleneksel çizgilerine bağlı kalarak, bugün 100 kişiyi aşan dinamik kadrosu ve geniş pazarlama ağı ile yoluna emin adımlarla devam etmektedir.

Ambalaj ve sunum konusundaki tecrübesini ve sanatsal el işçiliğine verdiği önemi, ürünlerinin şıklığı ile ortaya koyan Ayhan Kutu, 1000'i aşkın çeşidi, yüksek üretim kapasitesi ve özel taleplere, hızlı çözümler üretebilme becerisiyle, sadece yurt geneline değil; tüm dünyaya hizmet üretmekte ve Türk Malı'na duyulan güveni artırarak Bayrağımızı gururla dalgalandırmaktır.


Misyonumuz


Öncelikle gıda sektöründe faaliyet gösteren, ürünlerini kapalı kutu içerisinde sunan çeşitli firmaların ihtiyaçları doğrultusunda gerekli ambalaj ve kutuları, uluslararası standartlar ölçüsünde üretmek, ulusal ve uluslararası ambalaj piyasasında söz sahibi olmak.

Vizyonumuz


•  Koşulsuz müşteri memnuniyetini kabul etmek,

•  Düzenli eğitimlerle personel yetiştirmek,

•  Teknolojik gelişmeleri yakından takip ederek sektördeki rakiplerine örnek olmak,

•  Her zaman kaliteli, hızlı ve güvenilirliği ön planda tutmak,

•  Doğal yaşama hak ettiği değeri vermek,

•  Toplumun örf, gelenek ve göreneklerine saygılı geçmişten kopmadan geleceğe yatırım yaparak değerli dostlarımızla birlikte bu yolda yürüyerek misyonumuzda belirtilen hedeflere ulaşmaktır